Zen i sztuka fortepianu New Age

Wszyscy chcemy być w tej chwili. To tam ma miejsce prawdziwa transformacja. Dla niektórych chodzenie je tam. Inni lubią uprawiać sport lub oglądać filmy. Dla mnie to gra na pianinie. Kiedy jestem w tej chwili, pozwalając muzyce mówić, to tak, jakby świat był nowy.

Nuty wypływają z fortepianu w powietrze i wiem, że dzieje się coś magicznego. Może trwać minutę lub pół godziny. Nie ważne jak długo to trwa, wiem, że zostałem przetransportowany do specjalnego miejsca. Wielu muzyków zna to miejsce – zwłaszcza muzycy, którzy potrafią improwizować. Nie ma planowania – tylko spontaniczny wynalazek.

Szczególnie muzyka Zen ma eteryczną jakość, która wydaje się rosnąć organicznie. Zaczyna się i kończy, ale wydaje się, że nie ma punktu początkowego ani końcowego. Muzyka jest po prostu – jak żywa istota po prostu tam jest. To jak wspaniałe perfumy w tym sensie, że utrzymuje się w powietrzu, ale nie przytłacza ani nie staje się męczący.

Każdy instrument może być użyty do stworzenia tego rodzaju muzyki, ale pewne instrumenty łatwiej się do niego nadają. Flety, harfa, fortepian, japoński Koto – te instrumenty są często używane do tworzenia nastrojów, które zachwycają, ale naprawdę nie chcą nigdzie iść. Tutaj, na Zachodzie, jesteśmy przyzwyczajeni do muzyki, która musi się kończyć. Musimy osiągnąć punkt kulminacyjny lub duży finisz lub nie jesteśmy zadowoleni. Jak pokaz sztucznych ogni, zaczyna się i kończy hukiem.

Między tworzeniem muzyki pochodzącej z ducha lub tworzeniem muzyki, która podoba się tłumowi, może być walka. Możemy być rozdarci między przyjemnością ego a przyjemnością dla siebie. Gra na fortepianie w stylu „new age” polega na zrozumieniu muzyki, która nie jest planowana, ale może stać się. Po zrozumieniu tej koncepcji muzyka będzie płynąć.