Zabezpiecz bak w ciężarówce przed kradzieżą paliwa – Wiadomości

Zabezpiecz bak w ciężarówce przed kradzieżą paliwa

Data publikacji 15.01.2020

Kradzież paliwa to problem trapiący firmy transportowe od wielu lat. Tysiące litrów paliwa ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Techniki kradzieży są różne, a pomysłowość złodziei o specjalizacji – paliwa płynne do samochodów jest duża. Policjanci ostrzegają więc – zabezpiecz przed kradzieżą paliwa bak w swojej ciężarówce lub innym wielkogabarytowym pojeździe.

Skuteczna metoda na zabezpieczenie zbiornika z paliwem w samochodach ciężarowych to wiele przedsięwzięć organizacyjno-technicznych polegających na:


  • mechanicznym ograniczeniu dostępu do punktów umożliwiających wypompowanie paliwa w baku,
  • właściwym doborze urządzeń do danego typu zbiornika, sygnalizujących natychmiastowo zdarzenie,
  • systemie powiadomienia osób mogących podjąć interwencję (sygnalizacja dźwiękowa, SMS, email, itd.),
  • właściwych procedurach dotyczących tankowań, wyboru miejsc postojów, zamykania wlewów paliwa, postępowania w przypadkach dłuższych przestojów itd.

Zabezpieczenie samego korka wlewu paliwa jest mało skuteczne z uwagi na duże możliwości jego „obejścia” chyba, że stosuje się zabezpieczenia które przekazuje informacje do systemu o tym, czy korek na wlewie baku jest otwarty, czy zamknięty lub sygnalizatory kabinowe, które informują w postaci sygnału akustycznego samego kierowcę o kradzieży paliwa.


Jeśli podejrzewasz, że doszło lub może dojść do przestępstwa, dzwoń pod numery miejskie dąbrowskiej jednostki policji: 32-6394-255 lub 266 oraz telefony alarmowe: 997 lub 112. Nie ulegaj panice, nie wystawiaj też siebie na ryzyko. W sytuacji, gdy ktoś zachowuje się podejrzanie zadzwoń pod numery policji i opisz to szczegółowo. Policjanci podejmą interwencję, a ty zachowasz anonimowość.

Source by [author_name]