Uważajmy czym wzniesiemy świąteczne i noworoczne toasty – Wiadomości

Uważajmy czym wzniesiemy świąteczne i noworoczne toasty

Data publikacji 18.12.2019

Zbliżający się okres świąteczno – noworoczny sprzyja odpoczynkowi i dobrej zabawie. Zabawie, której niejednokrotnie towarzyszy alkohol. To również czas, kiedy część osób zapomina albo ignoruje różnego rodzaju zagrożenia i niebezpieczeństwa. Te ryzykowne zachowania dotyczą również zakupu i spożywania napojów alkoholowych. Chęć eksperymentowania oraz zaoszczędzenia kilkunastu lub nawet kilku złotych może mieć tragiczne skutki.

Kupując alkohol niewiadomego pochodzenia wystawiamy na próbę nasze zdrowie, a nawet życie.


Metanol jest silną trucizną. Wdychanie jego oparów lub wypicie kilkunastu gramów może być przyczyną ślepoty, a nawet śmierci. W ostatnich latach pojawiły się płyny do spryskiwaczy samochodowych, które zawierały znaczne ilości metanolu. Produkty te były często przyczyną zatruć u osób, które zdecydowały się na jego spożycie.


W celu ograniczenia dostępu do tego rodzaju alkoholu, od 4 stycznia 2014 r. obowiązuje zakaz sprzedaży niektórych wyrobów zawierających metanol w stężeniach powyżej 3%, m.in. zimowych płynów do spryskiwaczy szyb samochodowych i mieszanin denaturatu z metanolem. Naruszenie tego zakazu może skutkować karą do 2 lat więzienia.


Dodatkowo pamiętajmy, że kupując alkohol bez polskich znaków akcyzowych również postępujemy niezgodnie z obowiązującym prawem, gdyż nie tylko sprzedający tego typu asortyment, ale także kupujący, w świetle obowiązujących przepisów, popełnia wykroczenie lub nawet przestępstwo.

Source by [author_name]