Uroczyste ślubowanie 6 dąbrowskich klas mundurowych – Wiadomości

Uroczyste ślubowanie 6 dąbrowskich klas mundurowych

Data publikacji 15.10.2019

Kadeci z III Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej na długo zapamiętają tegoroczne Święto Edukacji Narodowej. 14 października 2019 roku stał się dla nich jednym z najważniejszych dni szkolnej nauki. Po uroczystej mszy świętej w dąbrowskiej bazylice NMP Anielskiej na Placu Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia licealiści aż sześciu pierwszych klas o profilu mundurowym złożyli bowiem uroczyste ślubowanie.

W tym roku szkolnym naukę w mundurach rozpoczęli uczniowie dwóch klas o profilu wojskowym, dwóch o profilu policyjnym i dwóch łączonych klas o profilu pożarniczym oraz ratowniczo-medycznym. W uroczystości wzięli udział rodzice pierwszoklasistów, nauczyciele i zaproszeni goście, m.in. z prezydentem miasta Dąbrowa Górnicza na czele. Obecni byli przedstawiciele kuratorium oświaty, duchowieństwa wraz z kapelanem dąbrowskich stróżów prawa. Służby mundurowe reprezentowali: insp. Rafał Stanek – Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, mł. insp. Paweł Dratwiński – Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Informacji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i mł. insp. Piotr Uwijała – I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Dąbrowie Górniczej. Podczas poniedziałkowych uroczystości Komendę Miejską PSP w Dąbrowie Górniczej reprezentował brygadier Andrzej Płóciniczak – Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. W czasie uroczystości obecny był również Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Oprawę uroczystości zapewniła Kompania Honorowa i Orkiestra z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.


„To wielki dzień dla nas wszystkich, w tym osób dorosłych, które odpowiadają za edukację. Bardzo się cieszymy, że liczba uczniów pierwszych klas mundurowych sięga już 180. Już nie brakuje nam wiele, by w Dąbrowie Górniczej stacjonował pułk” – mówił Artur Iwan, dyrektor III LO im. gen. W. Andersa w Dąbrowie Górniczej. „Chciałbym zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną rzecz. Ten mundur wkładacie, mając 15, 16 lat. Spójrzcie na naszych zaproszonych gości, żołnierzy, policjantów, strażaków, ratowników medycznych. Oni na ten mundur musieli sobie zapracować. Natomiast my, mówię o nas wszystkich dorosłych, obdarzamy was wszystkich ogromnym zaufaniem. Na ten mundur składa się bowiem beret i czapka, na których jest godło państwa polskiego. Noście go z honorem. Noście go z dumą. Nie wstydźcie się tego. Na ramionach waszych mundurów znajduje się flaga państwa polskiego. To zobowiązuje do określonego zachowania. Noście ją także z dumą i honorem. Pamiętajcie także o tym, że wojsko, że funkcjonariusze są dla społeczeństwa. Chciałbym także podziękować władzom miasta i naszym gościom, bo bez Państwa nie byłoby naszych klas mundurowych.”


Ładowanie odtwarzacza…


Source by [author_name]