Śląscy policjanci dbają o bezpieczne powroty z wakacji – Wiadomości

Śląscy policjanci dbają o bezpieczne powroty z wakacji

Data publikacji 31.08.2020

Przed nami ostatnie dni wakacji. W związku z powrotami z letniego wypoczynku, zwłaszcza w weekend, należy spodziewać się wzmożonego ruchu na polskich drogach. Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwają policjanci ruchu drogowego. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych mundurowi czuwają nad przestrzeganiem przepisów, sprawdzają trzeźwość kierowców, stan techniczny samochodów oraz to, czy dzieci podróżują zgodnie z przepisami. W razie konieczności dbają o płynność ruchu.

Trwa ostatni weekend tegorocznych wakacji. To czas powrotów z letniego wypoczynku, a co za tym idzie, okres wzmożonego ruchu na drogach. Jest to także okres wytężonej pracy policjantów, których zwiększoną liczbę można spotkać na autostradach, drogach krajowych, a także wjazdowych i wyjazdowych z miast i regionów turystycznych. 


W działania związane z bezpiecznymi powrotami z wakacji zaangażowani są mundurowi z ruchu drogowego, ale też stróże prawa z innych pionów. Służbę pełnią również policjanci wchodzący w skład grup SPEED, których zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze. 


W trosce o bezpieczeństwo podróżnych policjanci zwracają uwagę na trzeźwość kierowców oraz przestrzeganie przez nich przepisów ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania prędkości do warunków na drodze oraz obowiązujących ograniczeń, a także korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz urządzeń zapewniających bezpieczeństwo podróżującym z nami najmłodszym pasażerom. W miejscach o największym natężeniu ruchu policjanci będą nadzorować jego płynność, a w uzasadnionych przypadkach podejmować ręczne kierowanie ruchem. 


Celem działań jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych również poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Do działań są wykorzystywane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w urządzenia rejestrujące tzw. wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.


Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności i stosowanie się do przepisów. Pamiętajmy, że brak zrozumienia i wzajemnego szacunku na drodze, to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu. Bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego – bezpiecznie dojechać do celu.


Częstą przyczyną zdarzeń drogowych w okresie wakacji jest brawurowa jazda. Nasuwa się tu refleksja o braku wyobraźni kierowców, którzy doprowadzają do tych zdarzeń. Przestrzegamy wszystkich kierowców, którzy wracają z wakacji przed zbytnim pośpiechem na drodze. Niestety wciąż najczęstszą przyczyną tragedii na drodze jest nadmierna prędkość. Bądźmy odpowiedzialni i rozważni, tak aby nasza podróż zakończyła się szczęśliwie tam, gdzie się wybieraliśmy!


Siadając za kierownicą samochodu, zadbajmy o to, by podróż stała się przyjemnością, a nie walką o przetrwanie. Nie należy wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Każdy kierowca wsiadając do samochodu, powinien mieć poczucie, że odpowiada za ludzkie życie.


Pamiętajmy o elementarnych zasadach! Przez całą drogę kierowca powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Trzeba też koniecznie zwrócić uwagę, aby rodzina jechała w pasach, a małe dziecko w specjalnym foteliku bezpieczeństwa. Gdy pojawi się zmęczenie, najlepiej zatrzymać się i zrobić kilku lub kilkunastominutową przerwę. Nie każdy kierowca może podróżować w nocy, czasami walka ze snem jest ponad jego siły.


 

Source by [author_name]