Profilaktycy na spotkaniach z dziećmi – Wiadomości

Profilaktycy na spotkaniach z dziećmi

Data publikacji 02.07.2021

Policjanci z Dąbrowy Górniczej w minionym tygodniu spotykali się z dziećmi. Rozmawiali na temat bezpieczeństwa w trakcie zabaw nad wodą. Wszystko po to, aby czas letniego wypoczynku dla wszystkich upłynął bezpiecznie i pozostawił po sobie tylko przyjemne wspomnienia.

Aktualny czas, piękną pogodę, czyli wakacje dla dzieci i młodzieży policjanci z Dąbrowy Górniczej wykorzystują na liczne spotkania. Podczas wizyt mówią o tym, jak bezpiecznie spędzać czas na szlakach górskich oraz nad wodą. Nasi policyjni profilaktycy gościli między innymi w parku miejskim przy ulicy Adamieckiego, gdzie organizowane były przez fundację Dar Serca półkolonie dla dzieciaków z centrum miasta. Mundurowych nie zabrakło również nad zbiornikiem wodnym Pogoria 3, gdzie w trakcie festynu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Civitas, policjanci mogli zaprezentować policyjne motocykle służące do patrolowania okolicznych lasów i terenów przywodnych. W czasie spotkań mundurowi omówili zagadnienia związane z bezpiecznym wypoczynkiem w trakcie zabaw w wodzie i nad wodą.


A oto kilka zasad, o jakich należy przestrzegać nad wodą, aby uniknąć niebezpieczeństwa:


  • Nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może to grozić  szokiem termicznym lub utratą przytomności;
  • Po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz;
  • Do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych i do tego przeznaczonych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik. Na wejście do wody zezwala biała flaga, czerwona natomiast oznacza całkowity zakaz kąpieli.
  • Nie skaczmy do wody na „główkę”, tym bardziej, jeśli nie znamy głębokości wody, a także w miejscach, gdzie obowiązuje taki zakaz. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa. Warto rozeznać miejsce kąpieli.
  • Rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem, otaczajmy je szczególną opieką. Zaopatrzmy dzieci w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody. Stale obserwujmy osoby małoletnie, aby nie doszło do oddalenia się ich od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.
  • Nie należy przepływać czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
  • Nie zaleca się kąpać zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej pół godziny
  • Do wody najlepiej wchodzić w grupie albo przynajmniej z drugą osobą;
  • Korzystając ze sprzętu wodnego, upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające osoby są we właściwy sposób zabezpieczone – mają na sobie specjalne kamizelki;
  • Pamiętajmy, że odpoczywając nad wodą, nie jesteśmy sami. Niedopuszczalne jest popychanie, wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno także podtapiać pływających.

Stróże prawa promowali również pozytywne zachowania w sieci internetowej wobec zagrożeń związanych z cyberprzemocą oraz odpowiedzialnością prawną osób nieletnich. Policjanci ostrzegali przed nieprzemyślanymi zachowaniami, które często są nieodwracalne i niosą za sobą przykre skutki. Na koniec każdego ze spotkań policjanci życzyli udanego, ale przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku od zajęć szkolnych!!!
Source by [author_name]