Ogólnopolskie Mistrzostwa Policji w XVI Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi Hutki-Kanki – Wiadomości

Ogólnopolskie Mistrzostwa Policji w XVI Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi Hutki-Kanki

Data publikacji 07.10.2019

W miejscowości Hutki-Kanki odbyły się Mistrzostwa Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi. W tym roku na starcie stanęło ponad 370 zawodników, reprezentujących służby mundurowe z całego kraju. Nadrzędnym celem zawodów jest uczczenie pamięci sierżanta Grzegorza Załogi, który w 2003 roku został śmiertelnie postrzelony na służbie.

4 października 2019 r. odbyły się Ogólnopolskie Mistrzostwa Policji w XIV Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi. Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk objął je honorowym patronatem. 


Przed zawodami sportowymi Naczelnik Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach mł. insp. Joanna Świec-Rajca, wspólnie z kierownictwem komend powiatowych w Zawierciu i Będzinie, złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na grobie sierż. Grzegorza Załogi. Wszyscy biorący udział w mistrzostwach minutą ciszy oddali hołd poległym na służbie.


Sierż. Grzegorz Załoga 10 sierpnia 2003 roku, będąc w służbie, podjął interwencję wobec dwóch sprawców najścia na mieszkanie i rozboju na jego właścicielu. W czasie pościgu za przestępcami, w następstwie użycia przez nich broni palnej, został on śmiertelnie postrzelony. Grzegorz Załoga został pośmiertnie mianowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na stopień sierżanta oraz odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Zasługi za Dzielność. Ówczesny Komendant Główny Policji, gen. insp. Leszek Szreder, uhonorował sierż. Grzegorza Załogę wpisem do Księgi Pamięci i umieszczeniem jego nazwiska na Tablicy Pamięci Komendy Głównej Policji.


W tym roku do zawodów zgłosiło się prawie 400 zawodników, reprezentujących jednostki policji z całego kraju, Straż Miejską i Straż Graniczną. Poza służbami mundurowymi, w biegu rywalizowały także reprezentacje szkół średnich o profilach mundurowych oraz zawodniczki i zawodnicy w klasyfikacji otwartej. W tegorocznych mistrzostwach po raz pierwszy udział wzięli także miłośnicy marszu Nordic Walking.


Tradycyjnie zawodnicy biegali na terenie duktów leśnych w pobliżu campingu im. sierż. Grzegorza Załogi w miejscowości Hutki-Kanki w gminie Łazy. Do dyspozycji uczestników była kuchnia polowa z przygotowanym gorącym posiłkiem. Organizatorem biegu był Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przy współudziale Urzędu Miasta i Gminy w Łazach oraz Zarząd Wojewódzki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Śląskiego w Katowicach.


Pełne wyniki zawodów można zobaczyć na stronie datasport.pl.


Ładowanie odtwarzacza…


Source by [author_name]