Oficerem prasowym być… – Wiadomości

Oficerem prasowym być…

Data publikacji 13.11.2019

Sztuka wystąpień publicznych, zarządzanie informacjami, kreowanie pozytywnego wizerunku, czy redagowanie tekstów to tylko niektóre z umiejętności, którymi powinien cechować się oficer prasowy. Coraz większą rolę w jakości przekazywanych mediom treści odgrywają również multimedia, dlatego niemniej ważny jest kunszt fotografii. I właśnie na tym aspekcie w dużej mierze koncentrowali się oficerowie prasowi śląskiego garnizonu policji, którzy doskonalili swoje umiejętności podczas zorganizowanego dla nich szkolenia.

Szkolenia rozpoczęła Rzecznik Prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach – podinsp. Aleksandra Nowara, która po przybliżeniu programu szkolenia oraz sylwetek prelegentów, podsumowała prace oficerów prasowych w minionym półroczu, zwracając uwagę zarówno na sukcesy medialne, jak i sytuacje kryzysowe w garnizonie śląskim.


Pierwszym prelegentem był Marcin Pietraszewski – dziennikarz „Gazety Wyborczej”, który omówił zasady pisania komunikatów i informacji prasowych. Zwrócił on uwagę na lead, czyli wstęp do komunikatu, który odgrywa niezmiernie ważną rolę dla całości informacji prasowej. Zajęcia praktyczne, które przeprowadził dziennikarz, były sprawdzianem umiejętności przekazania odbiorcy w kilku zdaniach tego, co najbardziej istotne w komunikacie.


Następnie głos zabrali: Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej st. asp. Arkadiusz Ciozak oraz Technik Kryminalistyki Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju asp. sztab. Michał Piątek, którzy jako pasjonaci fotografii opowiedzieli o jej podstawach i kadrowaniu zdjęć. Policjanci na przykładach wskazywali uczestnikom szkolenia, czego należy unikać podczas zdjęć i jak je wykonać, by przyciągnąć uwagę odbiorcy.


Drugi dzień szkolenia poprowadził przedstawiciel jednego z wiodących producentów sprzętu fotograficznego – Piotr Wieczorek oraz fotograf reklamowy i modowy – Piotr Kucia, który jest również Wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Sztuki Mediów. Prelegenci opowiadali o technicznych aspektach fotografowania, skupiając uwagę uczestników na rodzajach fotografii, ustawieniach ekspozycji w zależności od warunków oświetleniowych, czy głębi ostrości. Niemniej ważne są zasady dobrego zachowania podczas wykonywania zdjęć, dlatego także i to było przedmiotem ich wystąpienia.


Głos zabrała również Rzecznik Prasowy Wojewody Śląskiego Alina Kucharzewska, która omówiła współdziałanie służb na przykładzie ćwiczeń służb ratunkowych z województwa śląskiego „Przejazd 19”, które przeprowadzone zostały na początku listopada. 

Source by [author_name]