Jak zapobiegać spamowi za pośrednictwem formularzy witryny

Wszyscy nienawidzimy spamu e-mailowego w naszej skrzynce odbiorczej, ale rzadko próbujemy dotrzeć do źródła pochodzenia i celu spamu. Wielu webmasterów ma problem z otrzymywaniem spamowych wiadomości e-mail za pośrednictwem formularzy na swojej stronie internetowej. Zwykle są to formularze kontaktowe, które są skonfigurowane dla odwiedzających, aby zamieszczać swoje zapytania lub udzielać opinii. Spamerzy próbują przejąć te formularze, aby wysyłać wiadomości spamowe, manipulując tym, gdzie formularze wysyłają wiadomości e-mail lub zalewając webmastera niechcianą pocztą. W tym artykule wskazano niektóre sposoby walki ze spamem w formularzach internetowych przeznaczonych do komentarzy, opinii, zapytań i wszelkich innych kontaktów.

Walidacja pól formularza

Bardzo ważną częścią posiadania bezpiecznego formularza jest zapewnienie ścisłej walidacji pól formularza. Najlepiej wyjaśnia to przykład. Kiedy akceptujesz numer telefonu za pomocą formularza kontaktowego, możesz kodować formularz, aby upewnić się, że w polu formularza wprowadzane są tylko numery. Podobnie w przypadku pola adresu e-mail, formularz musi być w stanie określić dobrze wpisany adres e-mail. Jeśli pola zawierają cokolwiek, co nie powinno zawierać tego pola, takie jak znaki specjalne lub zabawny tekst, wówczas formularz rzuci błąd i nie zostanie przesłany, dopóki błędy nie zostaną poprawione. Zapobiega to wstawieniu złośliwego kodu lub tekstu do formularza. Zapobiega to również automatycznemu wypełnianiu formularza przez boty bez zrozumienia, co jest wymagane i jak ma zostać wypełnione.

Captcha

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zwalczania spamu jest włączenie captcha na końcu każdego formularza. Captcha wymaga od użytkownika wprowadzenia weryfikacji słowa lub liczby, która jest pokazana na obrazie. Zapobiega to bezmyślnemu wysyłaniu formularzy przez boty i zautomatyzowane systemy. Ponieważ boty zazwyczaj nie mogą wykryć tekstu w obrazach, nie mogą wprowadzić poprawnego tekstu Captcha uniemożliwiającego przesłanie formularza.

Alert potwierdzający

Inną prostą sztuczką, która może zostać użyta do nękania spamerów, jest dodanie okna alertu potwierdzającego, które pojawia się w celu potwierdzenia szczegółów, które użytkownik próbuje przesłać. Roboty i automatyczne oprogramowanie do przesyłania formularzy nie mogą spowodować kliknięcia przycisku potwierdzenia w polu ostrzeżenia. Coś w stylu: „Czy na pewno chcesz przesłać formularz? Tak Nie”, może stanowić dodatkową warstwę ochrony przed spamującymi komentarzami. Jest to również dobry sposób, aby umożliwić użytkownikom przeglądanie informacji, które wysyłają, i poprawianie wszelkich błędów lub literówek przed przesłaniem formularza.

Wtyczki Anti-Spam

Akismet to wtyczka Anti-Spam używana do WordPressa, która może identyfikować oryginalne komentarze i odfiltrowywać komentarze spamowe. Może to być pomocne, jeśli nie chcesz włączać pola potwierdzenia captcha lub nie możesz mieć określonej weryfikacji na swoim formularzu. Podobne wtyczki antyspamowe są również dostępne dla innych platform. Chociaż wtyczki typu Akismet nie są w 100% poprawne i mogą prowadzić do fałszywych alarmów, robią naprawdę dobrą robotę w filtrowaniu szumów.

Informacje rejestrowania

Jedną z najważniejszych rzeczy, które programista może zrobić, aby śledzić źródła spamu i wzory spamu, jest rejestrowanie dodatkowych informacji o użytkowniku. Oznacza to, że wraz z normalnymi polami, które użytkownik przesyła, formularz przechwyci również jego adres IP, nazwę komputera, dane przeglądarki, informacje o lokalizacji i podobne informacje, które mogą być wykorzystane do śledzenia źródła spamu. Korzystając z tych informacji, możesz podjąć działania przeciwko spamerowi lub nawet zablokować jego adres IP. W ten sposób nie będzie on mógł cię nękać ani wysyłać losowych zgłoszeń.

Niektórzy programiści przysięgają również na ukryte pola formularza w CSS, które uniemożliwiają wyświetlanie nazw pól formularza przez boty, uniemożliwiając im w ten sposób poznanie danych, które automatycznie wypełniają pola tekstowe. Skonsultuj się ze swoim koderem, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojej witryny.