Ferie zimowe 2020 na stoku oficjalnie rozpoczęte! – Wiadomości

Ferie zimowe 2020 na stoku oficjalnie rozpoczęte!

Data publikacji 13.01.2020

W sobotę w Wiśle odbyła się inauguracja ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” ze śląską policją, połączona z oficjalnym rozpoczęciem ferii zimowych w Polsce. Na uczestników czekało wiele atrakcji, a mundurowi, jako pierwsi w kraju zaprezentowali nowy, zimowy sprzęt policyjny. Organizatorem przedsięwzięcia była katowicka komenda wojewódzka, Komenda Główna Policji oraz Stacja Narciarska Wisła-Soszów, a działania promujące bezpieczeństwo na stokach wspierali: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Polski Związek Narciarski, GOPR Beskidy, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, Ochotnicza Straż Pożarna z Żor, Telewizja Polska oraz Polskie Radio Katowice.

Za nami oficjalne rozpoczęcie ferii zimowych 2020 ze śląskimi policjantami oraz inauguracja akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.


Wydarzenie odbyło się w Wiśle na stacji narciarskiej Wisła-Soszów, a jego organizatorami były dwa wydziały Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach: Wydział Prewencji oraz Wydział Gabinet Komendanta, wspólnie z Biurem Prewencji Komendy Głównej Policji, reprezentowanym przez Naczelnik Wydziału Profilaktyki Społecznej mł. insp. Wandę Mende. Partnerami projektu realizowanego w województwie śląskim zostali: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach z nadbryg. Jacekiem Kleszczewskim na czele, Polski Związek Narciarski, GOPR Beskidy, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, Ochotnicza Straż Pożarna z Żor, Telewizja Polska oraz Polskie Radio Katowice, które objęło wydarzenie patronatem medialnym. Na wydarzeniu, dedykowanym przede wszystkim młodzieży, nie mogło zabraknąć również przedstawiciela kuratorium, które reprezentował Wicekurator Oświaty Jacek Szczotka.


Głównym celem przedsięwzięcia było promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszaniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnianie Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Podczas imprezy ogłoszono także rozpoczęcie konkursu plastyczno-fotograficznego „Stok nie jest dla bałwanów”.


Oficjalnie sezon na stokach z policyjnymi patrolami, połączony z rozpoczęciem ferii dla dzieci w woj. śląskim, otworzył Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. dr Krzysztof Justyński. Uroczystość uświetniła policyjna orkiestra. Relacje z wydarzenia można było oglądać na żywo w programie TVP2 „Pytanie na śniadanie”.Program imprezy na terenie Stacji Narciarskiej Wisła-Soszów obejmował szereg atrakcji, zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych miłośników sportów zimowych. Po prezentacji akcji i omówieniu zasad bezpieczeństwa na stoku oraz dekalogu FIS, została przeprowadzona rozgrzewka pod okiem policyjnego instruktora narciarstwa. Młodzież skorzystała również z pomocy instruktora i przeszła podstawowe szkolenie. Na stoku przygotowano m.in: konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy i zapewnienia bezpieczeństwa w górach. Ich organizację wspomagali ochotnicy z GOPR i OSP z Żor. Umiejętności swoich czworonogów zaprezentowali także przewodnicy psów z Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu Zdroju. Policyjni specjaliści udzielali porad i wskazówek o właściwych i zgodnych z prawem zachowaniach na stokach, a uczestnicy mogli spróbować wykonać najprostsze czynności przy użyciu narko i alkogogli. Policjanci zaprezentowali też nowe umundurowanie używane na stokach oraz omawiali swoje zadania podczas codziennej służby w górach.


Zimową atmosferę rozgrzewał podczas koncertu plenerowego zespołu „A.Y.A” a umiejętności kulinarne prezentował Adam Borowicz, przyrządzając dania z grilla. Wydarzenie zakończył „kolorowy bezpieczny zjazd na nartach”. W gronie wszystkich służb realizujących zadania na stokach zjechała na nartach młodzież i zaproszeni goście.


Ładowanie odtwarzacza…


Source by [author_name]