Czad prawdopodobnie przyczyną śmierci dąbrowianki – Wiadomości

Czad prawdopodobnie przyczyną śmierci dąbrowianki

Data publikacji 22.12.2019

Wszystko wskazuje na to, że kolejną śmiertelną ofiarą tlenku węgla stała się 65-letnia dąbrowianka. Ciało kobiety w sobotnie południe w swoim mieszkaniu znalazła jej rodzina. Aktualnie sprawę, pod nadzorem prokuratury, badają śledczy z Dąbrowy Górniczej.

Do tragedii doszło najprawdopodobniej w nocy z piątku na sobotę w jednym z domów jednorodzinnych na pograniczu Dąbrowy Górniczej i Sosnowca. Nieżyjącą już 65-letnią kobietę w sobotnie południe odnalazła rodzina. Źródłem śmiertelnego czadu prawdopodobnie stał się niesprawny system wentylacji urządzenia grzewczego. Pełne informacje na temat przyczyn śmierci śledczy uzyskają po zarządzonej przez prokuratora sekcji zwłok kobiety. Na miejscu zdarzenia pracował również biegły z zakresu pożarnictwa.Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?


Nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej, przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych. Nie należy zapominać o ich systematycznym czyszczeniu oraz sprawdzaniu występowania dostatecznego ciągu powietrza. Należy użytkować tylko sprawne technicznie urządzenia, w których odbywa się proces spalania i robić to zgodnie z instrukcją producenta, jak również stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu. W sytuacjach wątpliwych, należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację. Należy systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej. Jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki. Nie wolno zapominać o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien. W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt zamontowania takich urządzeń jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje ich zastosowanie, często nawet ratując życie.


Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?


Zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza, w skrajnych przypadkach wybijając nawet szyby w oknie, i wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej. W przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym, które należy jak najszybciej powiadomić. Jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, czy ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np. metodą usta – usta oraz masaż serca. Nie wolno wpadać w panikę, kiedy osobę z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu. Należy wtedy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.

Source by [author_name]