Co Cloud Computing naprawdę oznacza współczesnemu webmasterowi

Przetwarzanie w chmurze to frazes w branży informatycznej, który szybko przenika do ogólnej populacji. Eksperci twierdzą, że przetwarzanie w chmurze zmieni sposób, w jaki uzyskujemy i wchodzimy w interakcje z oprogramowaniem, a także sposób, w jaki będziemy opracowywać aplikacje w przyszłości. Czy oni mają rację?

Co to jest Cloud Computing?

Cloud computing, choć ostatnio zyskuje na popularności, nie jest nową koncepcją i istnieje od około dekady. Cloud computing to system, w którym pula wysokoenergetycznych zasobów komputerowych obsługuje dane i aplikacje z centralnej lokalizacji przez Internet. Do korzystania z tych aplikacji nie jest wymagane specjalne oprogramowanie. Na przykład kilka popularnych aplikacji opartych na chmurze, które są obecnie powszechnie używane, to bezpłatne oferty e-mailowe, takie jak Gmail, Yahoo! Poczta i Hotmail. Facebook to także aplikacja oparta na chmurze.

Aplikacje „w chmurze” mogą być dostępne za pomocą standardowej przeglądarki internetowej, z dowolnego miejsca i bez konieczności stosowania specjalnego oprogramowania. Mimo że niektóre aplikacje oparte na chmurze mogą wymagać określonej wtyczki do przeglądarki, aplikacje w chmurze zazwyczaj umożliwiają użytkownikom dostęp do nich bez instalowania dodatkowego oprogramowania na ich komputerach lub urządzeniach.

Aplikacje oparte na chmurze mogą być również dostępne przez urządzenia mobilne i z dowolnej lokalizacji połączonej z Internetem. Aplikacje w chmurze wykorzystują zasoby udostępniane do świadczenia usług komputerowych na żądanie różnym użytkownikom. Jedną z głównych zmian dla webmasterów jest to, że muszą teraz korzystać z umiejętności, które umożliwią im utrzymanie witryn mobilnych i aplikacji opartych na chmurze. Jeśli webmaster również opracowuje aplikacje, korzysta z nowych narzędzi handlu, które nadają się do przetwarzania w chmurze.

Cloud Computing i webmaster

Cloud computing ma różne i daleko idące konsekwencje dla webmastera. Ponieważ ci, którzy rozwijają się w sieci, znajdują się w „oku burzy”, w której chodzi o przetwarzanie w chmurze, ważne staje się, aby webmasterzy zrozumieli i opanowali systemy dostarczania stron internetowych, które będą wpływać i zmieniać sposób wykonywania swojej pracy. Usługi internetowe oparte na chmurze są obecnie oferowane przez główne marki internetowe, takie jak Google, Salesforce.com i Amazon.

Amazon Web Services

Amazon oferuje webmasterom i programistom kilka narzędzi do tworzenia i zarządzania aplikacjami internetowymi w chmurze. Usługi internetowe Amazon oparte na chmurze obejmują ich system dostarczania treści – CloudFront. Amazon oferuje również usługę chmurową e-commerce, która zapewnia realizację zamówień za pośrednictwem hurtowni Amazon znanych jako Amazon Fulfillment Services. Amazon S3, skrót od Simple Storage Services, oferuje dane w chmurze i przechowywanie plików, a Virtual Private Cloud (VPS) oferuje bezpieczne, prywatne sieci z chmury.

Google App Engine

Jedną z ostatnich innowacji Google’a jest Google App Engine, który umożliwia twórcom stron internetowych tworzenie i utrzymywanie aplikacji chmurowych, które są „na żywo” na serwerach Google i oferują dostęp na żądanie użytkownikom. Google App Engine obsługuje skalowalną dostawę. Na przykład, jeśli webmaster uruchamia aplikację i oczekuje, że 1000 użytkowników wejdzie w interakcję z aplikacją, ale zamiast tego dostanie milion odwiedzin pierwszego dnia, Google App Engine może dostosować ruch. Google oferuje bezpłatne i płatne usługi hostingu w zależności od potrzeb właściciela aplikacji.

Codeita

Codeita to platforma programistyczna, która żyje w chmurze. Codeita oferuje programistom internetowe narzędzia do edycji stron internetowych dostępne za pośrednictwem przeglądarki internetowej, a także internetowe narzędzia do zarządzania projektami.

Force.com

Usługi takie jak Force.com, starania firmy Successforce.com, obejmują kilka platform opartych na chmurze, takich jak Siteforce.com, aplikacja do tworzenia i udostępniania stron internetowych na żądanie oraz Database.com, baza danych oparta na chmurze podanie. Aplikacje Force.com są obsługiwane przez platformę programistyczną VirtualForce, która oferuje programistom wiele narzędzi i wykorzystuje własny kod Apex do opracowywania niestandardowych elementów sterujących.

Przetwarzanie w chmurze zmienia sposób, w jaki webmasterzy, a także użytkownicy, współdziałają z oprogramowaniem. Aby pozostać istotnym, webmasterzy muszą zaakceptować te zmiany i zmienić ich sposób myślenia na temat internetowych systemów dostarczania.