By jeździło się przyjemniej i bezpieczniej – Wiadomości

By jeździło się przyjemniej i bezpieczniej

Data publikacji 02.07.2021

Wakacyjna aura, więcej wolnego czasu i dłuższe dni sprawiają, że chętniej przesiadamy się na dwa kółka. Przy rowerowych wycieczkach nie wolno jednak zapominać o bezpieczeństwie. Dzisiaj w Pszczynie odbył się briefing prasowy, podczas którego zaprezentowano kolejny już film z dobrymi radami dla rowerzystów.

Kolorowe zdjęcie przedstawia uczestników briefingu siedzących przy stole. Wśród trzech mężczyzn dwaj to umundurowani polcijanci. Obok stoi kobieta, która prowadzi spotkanie.


860 ofiar zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów od początku 2019 roku, w tym prawie 40 zabitych – to wystarczające argumenty, aby szczególnie skupić się na tej grupie uczestników ruchu drogowego.


„Bezpiecznie rowerem po powiecie pszczyńskim” – taki tytuł nosi akcja profilaktyczna, której pomysłodawcą są włodarze powiatu pszczyńskiego i policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie. By dobre rady i wskazówki dotarły również do mieszkańców innych miast naszego województwa, w nagłośnienie kampanii włączyli się również mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którzy wzięli udział w dzisiejszym spotkaniu z przedstawicielami mediów.

Filmy instruktażowe dla rowerzystów są już w sieci. Każdy, kto chce mieć wpływ na bezpieczeństwo swoje, ale i pozostałych uczestników ruchu, może skorzystać z cennych wskazówek i już dziś przestać powielać błędne zachowania. Rozwijająca się moda i infrastruktura powodują, że turystyka rowerowa stanowi coraz większą część ruchu drogowego. I to nie tylko latem. Wierzymy, że dobre praktyki pokazywane w filmach mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa rowerzystów. Co przyniesie racja, którą będzie miał cyklista, skoro w zderzeniu z samochodem to on poniesie największą szkodę?

Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego. Dziś w roli pieszego, jutro – kierującego, a być może pojutrze – rowerzysty. Pamiętajmy, że to samo miejsce na drodze wygląda z każdej perspektywy inaczej. Dla każdego stanowi też inne wyzwanie. Wczujmy się w każdą z tych ról, a wtedy łatwiej będzie się zrozumieć.
Source by [author_name]