Bezpieczny weekend na drodze – Aktualności

Bezpieczny weekend na drodze

Data publikacji 18.12.2020

Przedświąteczny weekend, wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu czy też śniegu, śliska nawierzchnia to czynniki negatywnie wpływające na bezpieczeństwo. Dlatego policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę, życzliwość i empatię na drodze.

Pomimo trwającego stanu epidemii wywołanego zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 oraz związanych z nim obostrzeń, w przedświąteczny weekend, szczególnie w okolicach centrów handlowych, należy spodziewać się większego ruchu.


Dodatkowo wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu czy też śniegu, mgła, mokra i śliska nawierzchnia mogą powodować utrudniania dla kierujących. Przy tym słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadającym zmrokiem sprawia, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących.


Dlatego korzystanie z drogi, a szczególnie, gdy panują na niej trudne warunki, wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników.


Kierowco:


 • Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego
 • Dostosuj prędkość do warunków na drodze

  Dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną.

   
 • Zachowaj bezpieczny odstąp od poprzedzającego pojazdu

  Bezpieczny odstęp to taki, który zapewni bezpieczne zatrzymanie pojazdu.

   
 • Zbliżając się do przejścia dla pieszych, zachowaj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu

Pieszy uczestniku ruchu drogowego:


 • Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego

  Świeć przykładem – noś odblaski – bądź widoczny

   
 • Noś odblaski w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

(BRD KGP)
Source by [author_name]