10 podstawowych koncepcji dla początkującego webmastera

Ten artykuł jest przeznaczony dla nowych webmasterów, którzy nie są technikami z długim doświadczeniem. Jego celem jest zaoszczędzenie czasu na zrozumieniu rzeczy, które wiedzą technicy w swoim rdzeniu. Jeśli jesteś zaawansowany technicznie, przestań czytać tutaj. Jeśli właśnie zdecydowałeś, że chcesz prowadzić własną stronę internetową, ale nie masz silnych umiejętności technicznych, czytaj dalej.

Jest wiele rzeczy, które możesz robić online bez potrzeby posiadania tych informacji. Na przykład możesz utworzyć blog za darmo. WordPress.com, Blogger i wiele innych zapewnia te usługi. Te mogą bardzo dobrze służyć twoim celom. Ich wadą jest to, że niektóre z nich nie pozwalają ci się reklamować, a zapewniają jedynie minimalną kontrolę wyglądu witryny. Jeśli nie jesteś zainteresowany zarabianiem pieniędzy ze swojej strony internetowej, może to być w porządku. Z pewnością stanowią one dobre miejsce do rozwijania umiejętności Webmasterów, ale Twoja strona będzie wyglądać jak dziesiątki tysięcy innych witryn.

Aby zbudować profesjonalnie wyglądającą witrynę internetową lub reklamować się, oto, co powinieneś wiedzieć. Ten artykuł nie jest rekomendacją dla żadnego konkretnego produktu. Wspominam o kilku produktach w tym artykule, ale tylko w kontekście.

1. Umiejętności. Będziesz musiał znać podstawowy HTML (Hyper-Text Markup Language). Ale możesz to podnieść, kiedy idziesz dalej. W każdym panelu sterowania witryny znajduje się przełącznik, który umożliwia wyświetlanie elementu, który ma być wyświetlany publicznie w trybie WYSIWYG („widzisz, co dostajesz”) lub formatu HTML. Kiedy nie znasz polecenia HTML, zawsze możesz je szybko znaleźć za pomocą wyszukiwarki. Przykładem jest trzymanie akapitów razem, zamiast nieoczekiwanych odstępów między wierszami. WordPress® przyjmuje każdy powrót karetki jako nowy akapit, więc jeśli chcesz umieścić coś w następnej linii bez odstępów między akapitami, musisz umieścić polecenie „br” w miejscu, w którym chcesz powrócić karetkę do istniejącego akapitu w kodzie HTML (ukryte ) po stronie twojego przedmiotu. Umiejętność pisania na klawiaturze to duży plus. Jeśli ich nie masz, znajdź darmowy program do pisania online. Możesz uczyć się za tydzień. Pomaga zrozumieć, czym jest FTP (protokół przesyłania plików). Czasami trzeba robić rzeczy na poziomie katalogu na hostowanym serwerze. Używam FileZilla do FTP, ale są też inne.

2. Twój Host jest Twoim wszechświatem. Ktoś będzie musiał obsługiwać komputery, na których pojawia się twoja strona internetowa. Można to zrobić w domu lub firmie, ale nikt nie czyta tego już. Istnieje wiele doskonałych usług, a niektóre z nich zapewniają podstawową funkcjonalność za mniej niż 10 USD miesięcznie. Jeśli osiągniesz sukces, będziesz musiał zapłacić więcej, ale nie będziesz miał nic przeciwko. Zazwyczaj możesz umieścić wszystkie potrzebne materiały w swoim systemie bez dodatkowych opłat, ale zapłacisz za przepustowość, której używasz. Będziesz musiał być bardzo popularny, zanim pokonasz podstawową cenę.

3. Domena. Musisz utworzyć domenę, która jest adresem używanym w Twojej witrynie. To będzie Twój adres internetowy i będzie odpowiadał Twojemu adresowi URL (jednolity lokalizator zasobów). Twój gospodarz może to dla ciebie zrobić. Nie możesz mieć możliwej do znalezienia strony internetowej bez domeny. Każda domena zawiera tylko jeden typ oprogramowania, ale możesz tworzyć bezpłatne subdomeny, które działają jak domeny. Każda z nich tworzy osobną bazę danych zawierającą informacje o Twojej witrynie. Na szczęście baza danych jest zwykle dostarczana przez twoją usługę hostingową.

4. Instalacja jednym kliknięciem. Dobre hosty zapewniają instalację za jednym kliknięciem dla różnych opcji strony internetowej. Możesz utworzyć jeden typ oprogramowania internetowego w każdej domenie lub poddomenie. Mam około 30 stron i używam zarówno WordPress® (do blogowania), jak i Joomla® (dla podstawowej funkcjonalności strony internetowej). Możesz także pobrać programy, które są przeznaczone specjalnie do galerii zdjęć, kalendarzy, planowania projektów, witryn typu „wiki” lub cokolwiek chcesz. Używam systemów „open source”, które są darmowe i łatwe w instalacji. Zaletą tych systemów jest to, że zostały one przetestowane bardzo szeroko, więc większość z nich jest opracowana z nich. Dlaczego programiści na całym świecie poświęcają swój czas i pieniądze na rozwój tych wolnych środowisk? Czytaj.

5. Panel sterowania. Każda profesjonalna strona, a niektóre z bezpłatnych, posiada panel kontrolny, w którym można obsługiwać i dostosowywać wygląd witryny do ogółu społeczeństwa. Jeśli myślisz o Czarnoksiężniku z krainy Oz, to właśnie czarownik wykonuje za zieloną zasłoną. Musisz nauczyć się jak dostać się do centrali jako priorytet, a to zależy od używanego programu. Do czasu, gdy dojdziesz do tego punktu, już znalazłeś panel kontrolny dla swojego usługodawcy hostingowego. Używam Dream Host, który ma doskonałą funkcjonalność czatu na żywo dla wsparcia. Często dostaję pomoc, której potrzebuję, gdy czegoś nie rozumiem.

6. Twoja galaktyka. Pomyśl o oprogramowaniu, które właśnie zainstalowałeś na swoim hoście, jako galaktyce, w której działa twoja strona. Jest to makro-środowisko, w którym działa Twoja witryna. Większość z tych systemów ma już podstawową funkcjonalność, więc możesz zacząć budować swoją witrynę, ale dobrze by było, gdybyś zrozumiał jeszcze kilka rzeczy na temat swojej strony, zanim to zrobisz.

7. Fora. Technicy rzadko dostarczają obecnie prawdziwej dokumentacji (instrukcji). Przeżyj to! Częściowo dlatego, że są one tak skoncentrowane na budowaniu następnej nowej rzeczy, a częściowo dlatego, że środowisko zmienia się tak szybko, że niemożliwe jest stworzenie statycznego zestawu instrukcji. Większość przyzwoitych dostawców oprogramowania ma forum, na którym można uzyskać pomoc. Możesz zarejestrować się na swojej stronie za darmo, a następnie możesz zadawać pytania lub znajdować pytania, na które wcześniej udzielono odpowiedzi za pomocą wyszukiwania słów. Jeśli oprogramowanie, z którego planujesz korzystać, nie ma Forum, bądź bardzo zmartwione. Śledź swoje identyfikatory użytkowników i hasła!

8. Komponenty, moduły, wtyczki i widżety. Powodem, dla którego technicy na całym świecie przyczyniają się do powstania środowiska „open source” jest to, że budują mniejsze części oprogramowania, które działają z galaktyką, i mają nadzieję, że obciążą cię za tę funkcjonalność. Każda kategoria ma wiele możliwości wyboru (np. Kalendarz lub zegar witryny), a wiele z nich jest ocenianych. Są darmowe i komercyjne. Jeśli zobaczysz nieocenioną darmową wersję, istnieje szansa, że ​​jakiś początkujący geniusz oprogramowania coś stworzył, i ma nadzieję, że pomożesz mu go przetestować. Oceniane bezpłatne często działają doskonale, a wiele dobrych ocen może dać ci pewność wyboru. Komercyjne są zwykle promowane w tym sensie, że ludzie płacili dobre pieniądze, aby z nich korzystać.

9. Szablony. Szablon jest „wtyczką”, która kontroluje wygląd i styl Twojej witryny. Zanim przejdziesz za daleko w budowaniu swojej witryny, powinieneś zbadać wybór szablonu w swojej galaktyce i zainstalować go. Możesz to zrobić później, ale możesz mieć problemy z funkcjonowaniem.

10. Wyszukiwarki i mapy witryn. Nie jest już tak, że możesz po prostu umieścić swoją stronę i oczekiwać, że wyszukiwarki ją znajdą. Są przytłoczeni. Dlatego zaleca się, aby przejść do każdej z głównych wyszukiwarek, zarejestrować się w programie dla webmasterów i postępować zgodnie z instrukcjami, aby znaleźć swoją stronę. Wszystkie z nich będą wymagały podania „mapy witryny” w witrynie, aby ich „roboty” mogły łatwo sprawdzić zawartość. Jest to zupełnie inny temat wykraczający poza zakres tego artykułu.